Jdi na obsah Jdi na menu
 


Motto

"Jaký je můj úkol tady na zemi?", to je otázka, kterou bychom si měli stále dokola klást. V opačném případě je možné, že plníme úkol někoho jiného, aniž bychom o tom věděli. 

Jon Kabat-Zinn

 

Štěstí nelze najít ani velkým úsilím, ani silou vůle. To proto, že je samo přítomné v uvolnění a odevzdání. Je paradoxem, že právě naše vlastní honba za štěstím nám brání štěstí najít. Je jako duha, kterou pronásledujeme, i když ji nikdy nemůžeme chytit. Ačkoliv mír a štěstí neexistují v podobě věci nebo místa, jsou přesto pořád na dosah a provázejí tě v každé chvíli. Pokud však věříš, že uchopíš neuchopitelné, marně se vyčerpáváš. Jakmile povolíš své usilovné sevření, objeví se před tebou otevřený prostor, zvoucí, plný klidu a nekonečný. Tak toho prostoru využij, té svobody a přirozené lehkosti. Nehledej už v spletité džungli toho velkého osvíceného slona. Ten už je dávno doma u tvého pravého srdce.

Gendün Rinpočhe

 

Když jsem byl mladý, trpěl jsem nevyléčitelným nedostatkem vytrvalosti. Kdykoliv se můj zdravotní stav zhoršil, začal jsem cvičit Tchaj-ťi čchüan, ale jakmile se mi udělalo lépe, opět jsem přestal. A to se opakovalo znovu a znovu. Dobrý Bože! Tys mě však nedovolil se vzdát a sesílal jsi na mě jednu nemoc za druhou a tím mě, přes veškerý můj odpor, přinutil vytrvat.

Čeng Man-čching

 

Moudrost a mystika Východu mají velmi mnoho co říci právě nám, i když hovoří svou vlastní řečí, kterou není vhodné imitovat. Měly by nám připomínat, co máme ve své kultuře podobného a co jsme již zapomněli, a zaměřit naši pozornost na to, co jsme jako nevýznamné odsunuli stranou, totiž na osud vnitřního člověka.

C. G. Jung

  

Čím se západní psychoterapie liší od tradiční duchovní praxe a meditace? Nejlepší moderní psychoterapie se zaměřují cílenými a účinnými způsoby na potřebu léčení, znovunalezení a vytvoření zdravého vědomí Já, rozpuštění strachů a bloků a hledání způsobu, jak žít ve světě a vztazích tvořivě, s láskou a naplno. Americké meditační praxi nezbývá než přiznat, že mnohá hluboká témata a problémy, které odkryjeme v duchovním životě, není možné léčit pouze pomocí různých forem meditace. Ve velkých duchovních komunitách má guru, mistr nebo učitel jenom výjimečně dost času na to, aby nás provázel takovým procesem. Mnozí duchovní učitelé kromě toho s těmito oblastmi pracovat neumějí. Někteří z nich se jimi navíc nezabývali ani v sobě.

Jack Kornfield

 

 Jestliže se pokoušíme provést nějaký úkon či pohyb s uvědomováním - to znamená, že jej detailně pozorujeme - brzy zjistíme, že dokonce i ty nejjednodušší a nejběžnější úkony, jako je například vstávání ze židle, jsou tajemstvím a že vlastně vůbec nemáme ponětí o tom, jak to děláme. Stahujeme břišní svaly nebo svaly na zádech? Napneme nejdříve nohy nebo nakloníme trup? A co právě dělají naše oči nebo hlava?

Moshe Feldenkrais